אולימפיאדת הביוטכנולוגיה בטכניון: חגיגה של מדע, הנדסה ויצירתיות

באירוע שהתקיים אתמול השתתפו כ-250 תלמידים מרחבי הארץ. הזוכה במקום הראשון הוא עמית פריאנט מתיכון גולדה מאיר בנס ציונה

התלמיד עמית פריאנט הוא הזוכה במקום הראשון באולימפיאדת הביוטכנולוגיה שהתקיימה אתמול בטכניון. הפרס הוא מלגת לימודים לשנה הראשונה בטכניון.

אולימפיאדת הביוטכנולוגיה, שהתקיימה בטכניון זו השנה השלישית, היא יוזמה משותפת של הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון והפיקוח על מגמת הביוטכנולוגיה במשרד החינוך. את האירוע מובילות  מפמ”רית ביוטכנולוגיה במשרד החינוך יהודית דסקלו ופרופ’ אילת פישמן, חברת סגל בפקולטה ויו”ר ועדת המקצוע במשרד החינוך. יחד איתן בוועדת הבחינה של הזוכים היה פרופ’ עומר יחזקאלי, גם הוא מהפקולטה.

האירוע, שבו השתתפו כ-280 תלמידות ותלמידי י”ב ממגמות הביוטכנולוגיה ברחבי הארץ, נפתח בסרטון המציג את הישגי הביוטכנולוגיה ואת השפעתם על רווחת האנושות. פרופ’ עדי רדיאן מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית הרצתה לתלמידים על פיתוח חומרים מתקדמים שעוזרים לחיידקים לנקות לנו את המים, ופרופ’ מרסל מחלוף, דיקנית הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון דיברה על רוחות ושלדים לטיפול בסרטן ולב שבור.

הזוכה עמית פריאנט הוא תלמיד י”ב בבית הספר התיכון גולדה מאיר בנס ציונה. הוא חקר את מידת ההתפתחות של המחלה הנגרמת מנגיף ה cucumber mosaic virus בצמחי מלפפון טרנסגניים כתלות בזמן לאחר ההדבקה. עמידות הצמחים הטרנסגניים וצמחי הבר נבדקו על ידי התפתחות תסמיני המחלה בצמחים. הצמחים הטרנסגניים היו עמידים בצורה משמעותית לנזק מהוירוס בהשוואה לזן הבר. לפי דעתו, השיטה הזו, המקנה עמידות לצמח כנגד נגיפים באמצעות הנדסה גנטית היא השיטה העדיפה מבין השיטות הקיימות כיום- הדברה והכלאה קלאסית. שיטה זו יכולה לאפשר התגוננות יעילה של הצמח כנגד נגיפים בצורה פשוטה יחסית להכלאה. ובנוסף לכך, ככל הנראה שיטה זו גם אינה פוגעת בבריאותנו או באיכות הגידול החקלאי (שלא כמו ההדברה). אך עם זאת יש להמשיך ולחקור שיטה זו ואת השימוש בה במטרה לבחון אותה מכל הבטיה.

במקום השני זכה יואב קולקה, תלמיד י”ב הנדסאים בהרצליה, שחקר את השפעת התרופה מונחית מטרה AFP4-TMZ  על תאי סרטן ריאות. במקום השלישי זכתה תהילה נחימוב מתיכון אורט לילנטל ברמלה, שחקרה את השפעת מי חמצן על הזדקנות תאים.