דברו איתנו
תואר ראשון בהנדסת ביוטכנולוגיה ומזון

תואר ראשון בהנדסת ביוטכנולוגיה ומזון

הנדסת ביוטכנולוגיה ומזון הינו תואר הנדסי העוסק בפיתוח מגוון פתרונות טכנולוגיים למערכות ביולוגיות חיוניות בתחומי המזון, הרפואה, החקלאות והאנרגיות.

שטחי הלימודי והמחקר של הפקולטה מהווים מזיגה ייחודית בין שטחים הנדסיים טכנולוגיים לבין שטחים במדעי הטבע והחיים. מקור השילוב בין ביוטכנולוגיה ומזון הוא העיסוק בחומר הביולוגי, המשותף לשני השטחים ומהווה בסיס משותף לקורסי הליבה בהנדסה וטכנולוגיה.
תחום הביוטכנולוגיה ידוע כ'הדבר הבא' בעולם ההייטק, עם מגוון פיתוחים מצילי חיים. לדוגמה: חיישנים ביולוגיים עוריים ותת- עוריים לניהול סוכרת, מחלות לב ומחלות כרוניות אחרות, ופלטפורמת Nano Ghost לשחרור ממוקד של תרופות אנטי- סרטניות בגוף.
גם תעשיית המזון מתפתחת, עם שילוב מנגנונים טכנולוגיים וביוכימיים המשפרים את איכות המזון: תחום הבשר האלטרנטיבי שצומח במהירות, אריזות מיוחדות שומרות טריות, ביו- חיישנים המפקחים על איכות המזון, פיתוח פלאפל מיוחד מאצות ספירולינה- כל אלו פיתוחים שהפקולטה הובילה בשנים האחרונות.
תכנית הלימודים לתואר ראשון מתפרסת על פני ארבע שנים. היא משלבת לימוד תיאורטי עם לימודים מעשיים במעבדות, התנסות בפרויקטי מחקר, סיורים במפעלים והרצאות סמינריוניות של מומחים אורחים.

במה מעניין אותך להתמחות?

For English click here

בתום כשנתיים של לימודי ליבה בהנדסה ובמדעים, יבחר הסטודנט בשתיים מבין חמש המגמות המוצעות. כל אחת מן המגמות משלבת קורסי תיאוריה, עם קורסי התנסות ומחקר. לסטודנטים מצטיינים מוצעת גם אפשרות לבצע מחקר במעבדות המחקר של חברי הסגל בפקולטה:

שאלות נפוצות
מה ההבדל בין הנדסת ביוטכנלוגיה ומזון לבין ביולוגיה?
+

הסילבוס שלנו מכיל 90% מקורסי החובה של ביולוגיה, כך שמבחינת ההשכלה הביולוגית, אין הבדל גדול.  השוני הוא בכך שהעיסוק הביולוגי הוא בשאלות בסיסיות בהתנהלות של מערכות חיות למיניהן. בתחום הביוטכנולוגיה יש יותר דגש על יישום טכנולוגי של המערכות הביולוגיות. לדוגמא, אם הביולוג חוקר פעילות או קישור של אנזים או חלבון מסוים, הביוטכנולוג יחשוב מה ניתן לייצר באמצעות אותו אנזים.  הנדסת ביוטכנולוגיה ומזון הינו תואר ארבע שנתי, שבסופו, עומדות בפני הבוגר אפשרויות תעסוקה מגוונות.

מה ההבדל בין הנדסת ביוטכנולוגיה ומזון לבין הנדסה ביוכימית (הנדסה כימית)?
+

מדובר בשתי פקולטות הנדסיות שמשלבות לימודי הנדסה ולימודי ביולוגיה. בהנדסה ביוכימית, הדגש הוא על ההנדסה ועיסוק בחומרים כימיים יותר מאשר על הביולוגיה. בהנדסת ביוטכנולוגיה ומזון, הדגש הוא על חומרים אורגניים ומרבית הקורסים ניתנים בפקולטה ומותאמים לסילבוס הכוללני שלנו.  חברי הסגל שלנו עוסקים במחקר בתחום הביוטכנולוגיה ובתחום הנדסת המזון ואילו בהנדסה ביוכימית, רוב חברי הסגל עוסקים בהנדסה כימית, והשלמת התחומים הביולוגים ניתנת ע"י הפקולטה לביולוגיה. כמו כן, ההיבטים והדוגמאות הניתנות בקורסי ההנדסה אצלנו מתייחסים למזון וחומרים אורגניים ופחות לכימיקלים. לדוגמא, במעבדה בודקים צמיגות של רטבים לסלט או תמיסות סוכר ולא של חומצה חנקתית. כמובן שהעקרונות ההנדסיים זהים.

מה ההבדל בין הנדסת ביוטכנולוגיה ומזון לבין הנדסה ביו רפואית?
+

הדגש בפקולטה להנדסה ביו רפואית הוא בפיתוח שיטות אבחון וטיפול רפואיות. כך לדוגמא עוסקים שם בתכנון מכשירים למעקב אחר קצב זרימת הדם בעורקים בצורה לא פולשנית. ישנם גם תחומי חפיפה מסוימים כמו הנדסת רקמות אשר חוקרים בשתי הפקולטות.

אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני
נשמח לעדכן אותך לקראת היום הפתוח הקרוב לתואר ראשון

"*" אינדוקטור שדות חובה

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.