דברו איתנו
פרופ' מרסל מחלוף מהטכניון נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל

פרופ' מרסל מחלוף מהטכניון נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל

11 אפריל 2018

פרופ' מרסל מחלוף, דיקנית הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון היא חוקרת בעלת שם עולמי בתחומים של הובלת תרופות, טיפול גנטי, תרפיה תאית והנדסת רקמות.

המעבדה למערכות שחרור מבוקר כנגד סרטן ותרפיה תאית

במעבדתה – "המעבדה למערכות שחרור מבוקר כנגד סרטן ותרפיה תאית" בטכניון היא מפתחת ומהנדסת ננו מערכות ומיקרו מערכות להובלת תרופות וגנים; מערכות לאנקפסולציה ("אריזה") של תאים לצורך טיפול בסרטן ובסוכרת; וכן חומרים מתקדמים להנדסת רקמות לב, כלי דם ולבלב. פרופ' מחלוף מפתחת כלים אלה לשימוש קליני תוך יישום כלים הנדסיים ומדעיים מתקדמים.

במסגרת מחקריה החדשניים הגיעה לפריצות דרך רבות, המאפשרות טיפול מדויק וממוקד יותר בסרטן מבלי לפגוע בתאים הבריאים, תוך שימוש בטכנולוגיות ביולוגיות חדשניות.

NG3
NG3
NG9
NG9

אחת מן הטכנולוגיות המרכזיות במעבדה של פרופ' מחלוף ואשר עומדת בימים אלה בפני מסחור מתבססת על חלקיקים ננומטרים המופקים מקרומי תאי גזע (לאחר הסרת תוכנם) ומיועדת להובלה ממוקדת של תרופות וגנים לטיפול בסרטן ומחלות נוספות. יכולתם של חלקיקים אלה להתביית אל עבר אותן רקמות חולות נשענת על השתמרותם של חלבוני קרום תאי הגזע על פני אותם חלקיקים. חלבונים אלה, אשר באופן טבעי מתווכים את התבייתותם של תאי הגזע אל עבר גידולים סרטניים ואתרי דלקת, מאפשרים לחלקיקים אותם פיתחה פרופ' מחלוף להוביל תרופות באופן סלקטיבי לאותן רקמות חולות תוך שהם מקטינים למינימום השפעות שליליות על רקמות בריאות. הפוטנציאל הקליני של מערכת זו הודגם בניסויים נרחבים בבע"ח ובמודלים של סוגי סרטן שונים ומחלות דלקתיות. בימים אלה מצויה הטכנולוגיה לפני מסחור,כשלאחר מכן, מקווה פרופ' מחלוף, ניתן יהיה להתחיל בניסויים קליניים ראשונים בבני אדם תוך שנתיים עד שלוש.

.קישור לסרטון ששודר בערוץ "כאן": ננו תאי רפאים – גישה חדשנית למלחמה בסרטן

פרופ' מחלוף סיימה את לימודי הפוסט דוקטורט בבית הספר לרפואה באוניברסיטת הארווארד ומשנת 2001 היא חברת סגל בטכניון. היא פרסמה יותר משישים מאמרים ופרקים בספרים, ושבעה פטנטים שלה נמצאים בתהליכי רישום.

"אני מודה למדינת ישראל על הכבוד שנפל בחלקי," אמרה פרופ' מרסל מחלוף בעקבות הבחירה בה להדלקת המשואה, "מדי שנה אני מחכה לטקס הדלקת המשואות, המייצג עבורי את המדינה והצלחתה. על כן אין זכות גדולה יותר מלהיות ראויה להדליק את המשואה לתפארת מדינת ישראל."

נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא בירך את פרופ' מחלוף ואמר: “אנו גאים בפרופסור מחלוף דיקנית הפקולטה לביוטכנולוגיה והנדסת מזון, אשר נמנית על בכירי החוקרים בטכניון. בהישגיה מרסל היא מודל לחיקוי לדורות רבים של סטודנטים."